Dijital Reklamlara Başlamak İçin 5 Sebep

Dijital reklamlar, tüm iş sektörlerinin bel kemiği olmaya başladı. Peki neden?

Günümüz dünyasında internetin hayatımızın her köşesine girmiş olması, interneti muazzam bir reklam mecrası haline getirmiş oldu. Son yıllarda ise internet reklamcılığı üzerinde yapılan çalışmalar ve geliştirmeler, dijital reklamların en verimli reklam yöntemi haline getirdi. Dijital reklamlar, günümüzde Türkiye'de en çok yatırım yapılan mecralar arasında ikinci sırada yer alıyor. Dijital Reklamcılığın artan gücü, az sonra sıralayacağımız sebeplerle, büyük veya küçük tüm işletmelerin dahil olması ile artmaya devam ediyor.

Ürünleriniz ve hizmetleriniz online satılıyor olmasa bile, tanıtımı ve ilgil müşteriye erişimi için dijital ortamı kullanmanın önemi her geçen gün artıyor. Markanızın sektörü her ne olursa olsun, pazarlamasının yapılabileceği bir dijital ortamın varolduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sadece belirli iş sektörlerinin belirli alanlarına satış yapan firmalarda bile, çok cüzzi reklam bütçeleri ile doğru reklam kampanyaları oluşturarak satışların göz görülür şekilde artmasını sağlayabiliyoruz.

Peki dijital reklamlara adım atmanın sebepleri neler?

1. Hedef Kitleye Direkt Erişim

Dijital reklamların en büyük gücü, potansiyel hedef kitleye doğrudan erişim imkanı vermesinden geliyor. Gerek demografik özellikler, gerek ilgi alanları, gerek ziyaret edilmiş başka sitelerin takibini yaparak, ürün ve hizmetlere en yakın ilgi gösterebilecek kişilere yönelik reklam kampanyaları oluşturabiliyoruz. Bu da reklam bütçesinin doğru kişilere yönelik kullanılmasını sağlar.

2. Maliyetlerin Düşük Olması

Dijital reklamlarda, özelliklerle KOBİ'ler için en önemli avantajlardan biri, reklam bütçesinin tamamen reklam veren tarafından belirlenmesine olanak sağlamasıdır. İstenilen bütçe kontrol altında tutulabilir, reklam istenildiğinde durdurulabilir, optimize edilebilir, anlık müdahaleler yapılabilir. Bütçenin harcandığı kadarı ödenir. 

3. Geri Dönüşlerin Takip Edilebilmesi

"Reklamlarım ne kadar işe yarıyor?" sorusunda net cevap alabileceğiniz tek yer dijital reklamlardır. Hangi reklam ile ne kadar kazanç elde ettik, kaç kişiye eriştik ve bu kişilerin ne kadarlık bir kısmı bizimle ilgilendi, detaylı bir şekilde analiz etmemiz mümkün. Bu analizler doğrultusunda da rağbet gören ürünler ortaya çıkarılabilir, pazarlama stratejisi geliştirilebilir veya sektör hakkında daha derin bilgi sahibi olunabilir.

4. Rakiplerin Önüne Geçebilmek

Her firmanın büyük veya küçük rakipleri vardır, serbest piyasada alım satım yüzünü online ortamlara çevirmişken, rakiplerin bir adım önüne geçmek için dijital reklamlar kullanılabilir. Unutmayın ki rakipleriniz de dijital reklamlara başlamış veya başlamak üzere olabilirler. Reklamın etkisiz olduğu hiçbir sektörün kalmamış olması, rekabetin reklam mecrasında da devam edeceğini gösteriyor. 

5. Dijital Medya Planlamasına Yardım

Dijital reklamların etkili olabilmesi için belirli bir kalitede olması gerekir, bu sebeple de reklam vermeye yönelik bir web sitesine veya sosyal medya hesaplarına sahip olmak reklam kalitesini arttırır. Yapılacak reklamlar göz önüne alınarak planlanan dijital medya yönetimi, kollektif olarak tüm platformların performansını arttırır. 

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

CKEditor ve Ek Özellikleri... DEVAMI

Son zamanların en popüler Html editör programına birlikte göz atıyoruz.

Yazıya Git

CKFinder 3.4.2 Kurulumu... DEVAMI

CKSource tarafından geliştirilen CKFinder Web Dosya Yöneticisi'nin, ASP.NET MVC projesine CKEditor entegrasyonu'nu birlikte inceleyelim

Yazıya Git

2017’nin En Büyük 10 Teknolojik Gelişmesi... DEVAMI

MIT 2017'nin en büyük 10 teknolojik gelişmesini derledi.