Google Chrome SSL Güvenliği Olmayan Sitelere Artık Güvenmiyor

Google Chrome HTTPS olmayan siteleri artık kırmızı yazıyla ve "güvenli değil" ibaresiyle gösterecek. İnternet kullanıcılarının verilerinin korunması için HTTPS siteleri daha kolaylıkla tespit edebilecek.

Google Chrome SSL Güvenliği Olmayan Sitelere Artık Güvenmiyor

Google Chrome Temmuz sonu ile birlikte bütün HTTPS olmayan sitelerini "güvenli değil" olarak işaretlemeye başlıyor. Mevcut Google Chrome versiyonu olan Chrome 64, HTTP sitelere nötr yaklaşarak bir ibare koymuyordu fakat versiyon 68 ile birlikte kullanıcılara sitenin güvenli olmadığını kırmızı bir yazıyla bildirecek. Google adres barında artık HTTP siteler kırmızı şekilde güvenli değil ibaresiyle HTTPS siteler ise yeşil renkte güvenli ibaresiyle yayımlanacak. Geçen yıl sadece E-Ticaret web siteleri için başlamış olan bu uygulama, artık internetteki tüm web siteleri için SSL Güvenlik Sertifikası'nı şart koşmuş olacak. 

Google uzun yıllardır kullanıcılarına güvenli olmayan sitelere girildiğinde uyarı yapmakta. Fakat yeni sistem kullanıcıların gerçekten dikkatini çekecek ve güvenli olmayan sitelere girerken iki kere düşünmelerinin sağlayacak. 2015 Senesinden bu yana Google tarafından güvenliği yetersiz kabul edilen web siteleri, aramalarda gittikçe daha altlara kaymaya başladı. Özellikle şifre kullanılan web siteleri HTTPS olarak hazırlanmamış ise Google tarafından otomatik olarak alt sıralara gönderilmekte.

Chrome'da bulunan en yüksek trafiğe sahip 100 sitenin 81'i şimdiden HTTPS'e geçmiş durumda. Ayrıca Chrome içerisinde trafik alan sitelerin büyük bir kısmı şifrelenmiş olarak yazılmakta. Verilerin korunması konusunda şifrelenmiş sitelerin önemine vurgu yapmak isteyen Google Chrome, bu adım konusunda bir hayli kararlı.


Planlanan değişiklik sonrası Google Adres Çubuğu.

HTTPS şifrelemesi sayesinde kullandığınız tarayıcıdan, gitmek istediğiniz web sitesine kadarki süreçte 3. kişiler sizin bilgilerinizi görüntüleyemiyor. Aksi durumda ise modeminize veya internet servis sağlayıcınıza ulaşan kimseler bütün hareketlerinizi görüntüleyebilmekte ve zararlı yazılımları bilgisayarınıza kolaylıkla yerleştirmektedir.

Ayrıca sitenizin HTTPS olması sayesinde bazı otomasyon servislerini, SSL Güvenlik Sertifika'ları ile sitenize çok daha kolay entegre edebilirsiniz. Endor Bilişim olarak müşterilerimiz aksini talep etmedikleri sürece hazırladığımız web sitelerini HTTPS olarak hazırlamaktayız. Hazırladığımız web sitelerinin güvenliği, bu sitelere giren kişilerin verilerinin korunması bizim için öncelikli konuların başında gelmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Çalışanlara Mikro Çipler Takacaklar... DEVAMI

Wisconsin şirketinde çalışanlara mikro çipler takılarak ofis içerisinde bir çok uygulamaya kolay erişimleri sağlanacak.

Yazıya Git

Kaspersky, Ücretsiz Antivirüs Yazılımını Bütün Dünya'ya Sunuyor... DEVAMI

Kaspersky'ın ücretsiz versiyonu; e-posta, anlık mesajlaşma ve web trafiği gibi bütün önemli korumaları kapsamakta. Antivirüs programlarına ayıracağınız 50 $'ınız yoksa bu ücretsiz versiyon ihtiyaçlarınızı karşılayacağını iddia ediyor.

Yazıya Git

Amazon Türkiye Pazarına Giriyor... DEVAMI

Yıllardır süren söylenti gerçek olmaya çok yakın. Amazon Türkiye 2018 yılı içerisinde kullanıcılarla buluşmak içik hazırlık yapmaya başladı.

Yorum yazın