Amazon Türkiye Pazarına Giriyor

Yıllardır süren söylenti gerçek olmaya çok yakın. Amazon Türkiye 2018 yılı içerisinde kullanıcılarla buluşmak içik hazırlık yapmaya başladı.

Amazon Türkiye Açılıyor

Çok uzun zamandır Türkiye pazarına girmesi beklenen Amazon, 2018 yılında "com.tr" uzantısıyla birlikte bizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Amazon tarafından resmi bir bilgi olmasa bile şirketin son dönemde attığı adımlar bu iddiayı kuvvetlendirmekte. LinkedIn kullanıcılarının bile kolayca görebileceği üzere şirket, Türkiye'den çok fazla işe alım gerçekleştirmeye başladı. Söylentiye göre Türkiye'den e-ticaret ile ilgili işe alınan kişiler şirket tarafından Lüksemburg'da eğitilmekteler.

E-Ticaret açısından ülkemiz hala bakir bir pazar konumunda. Amazon yöneticilerinin bu açıklıktan faydalanmak istemeleri gayet akla yatıyor. Türkiye'nin ticaret payı hesaplandığında e-ticaret bu pastanın sadece %3.5'ini oluşturuyor. Hal böyle olunca büyük şirketlerin bu pazara hakim olma istekleri de gayet doğal oluyor. Benzer bir politikayla Orta Doğu'ya elini atan Amazon, Türkiye için de geri sayıma başlamışa benziyor.

Amazon, Türkiye için hali hazırda bir oluşumu alarak mı operasyonlarına başlar yoksa kendi organizasyonunu sıfırdan mı kurar sorusunu cevaplamak için yeterli bilgimiz henüz yok. Resmi olmamakla birlikte, 10 bin metrekarenin üzerinde bir depolama alanı oluşturulmasının planlandığı söyleniyor. Her ne şekilde olursa olsun Amazon'un Türkiye'e ayağı sayesinde e-ticaret konusunda genel olarak sektörde ciddi bir gelişme gösterileceğinden eminiz. Geliştirdiği teknolojileri bir yana, gerektiği takdirde iade almadan bile değişim yapan, yeni ürün yollayan bir firmadan bahsettiğimizi hatırlatıp, bozulmaya başlayan ticaret kültürümüzde ciddi değişiklikler olma ihtimali bizi umutlandırıyor.

En Büyüğü Amazon !

Piyasa değeri 460 milyar doları bulan Amazon, e-ticaret alanda dünyanın açık ara en büyük şirketi konumunda. En yakın takipçisi Walmart'ın bile 240 milyar dolar değerinde olduğu düşünürse Amazon'un ne kadar büyük bir marka olduğu ve ülkemize gelişiyle ne büyük kolaylıklar sağlayacağı çok net görülmekte. Geçtiğimiz yıl Amazon.de sitesinin Türkçe hale getirilmesine bile sevinirken, Amazon.com.tr 'nin açılışını sabırsızlıkla beklemek için çok fazla nedenimiz bulunuyor. Dileriz Ankara tarafıyla Amazon Türkiye konusunda anlaşma sağlanır böylece Türkiye'de şu an temin edemediğimiz birçok ürüne kolaylıkla ve tabi en önemlisi saçma sapan kargo / gümrük ödemeleri yapmaksızın sahip olabiliriz.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Google, Filigranları Kaldıran Algoritma Geliştirdi... DEVAMI

İnternette bulunan görsellerin telif haklarını korumak amacıyla kullanılan filigranlar, Google tarafından geliştirilen algoritma sayesinde kolayca kaldırılacak.

Yazıya Git

PayPal ATM ve Kredi Kartı Çıkartıyor... DEVAMI

PayPal geleneksel bankacılık hizmetlerine adım atmaya hazırlanıyor. Hem kredi kartı hem de ATM kartı sunmaya hazırlanan dijital ödeme devi PayPal, Türkiye ile anlaşabilirse kısa süre içerisinde bu hizmetleri ülkemizde de görebileceğiz.

Yazıya Git

Gmail'e AMP Desteği Geliyor... DEVAMI

Yeni AMP özelliği ile, E-Mail'leriniz içerisinde gezinirken karşınıza çıkan ilgi çekici içerikleri tek tıkla ve sayfadan ayrılmadan görebileceksiniz. E-Mail Pazarlama için yeni bir trend mi geliyor?

Yorumlar

  • comment

    enes 17 May 2018, 09:05

    bir çok ihtiyacı karşılayacak ama türkiyede n11 ve hepsiburadan farklı olarak gümrük malı getirebilirmi ve ne kadar uyguna gelebilir bunlar aşarsa türkiyede bir numara olacağı kesin.