Bir Devrin Sonu, Elveda MS Paint

32 Yıllık efsane uygulama MS Paint, kış aylarında Windows 10'a gelecek Creators güncellemesinin ardından kullanıcılara veda edecek.

Bir Devrin Sonu, Elveda MS Paint

Bir Devrin Sonu, Elveda MS Paint

İlk kez 1985 yılında Windows'un 1.0 versiyonunda sunulan MS Paint, kullanıcılara veda etmeye hazırlanıyor. Çocukluğu bu dönemlere denk gelenlerin resmi sevme sebeplerinden birisi olan MS Paint'in sonlandırılacağının ipuçlarını, geçtiğimiz Nisan ayında yapılan Windows 10 Creators güncellemesinde fark etmiştik. Windows'un bazı uygulamalarının yetersiz oldukları ve Windows'un kış güncellemesiyle bu uygulamaların kaldırılacağı söylenmişti.

MS Paint'in yetersiz kalması sonucu Microsoft'un geliştirdiği uygulamanın ismi Paint 3D olarak açıklandı. Geleneksel Paint'in 2 boyutlu işlemlerinin yanı sıra Paint 3D, isminden de anlaşılacağı üzere 3 boyutlu görseller de hazırlayabilecek. Yeni uygulamada eski Paint'ten hangi özellikleri göreceğimiz henüz muallak ama kapsamlı bir foto editöre kavuşacağımız kesin gibi.

Paint hiçbir zaman çok kabiliyetli bir uygulama olamadı. 1998'e Kadar Bitmap (BMP) ve PCX formatlarıyla kısıtlı kalması gibi birçok problemi olduğu yadsınamaz. Fakat basit bir işleme ihtiyaç duyduğumuzda, örneğin hızlıca bir kesme / yapıştırma işlemi yapmamız gerektiğinde eski dostumuz MS Paint'in orada olduğunu bilmek bize huzur verirdi. Söylenecek çok fazla söz yok, dileriz halefi olacak uygulama kendisini aratmaz. Elveda MS Paint...

Kaldırılacak veya Geliştirmesi Durdurulacak Programların Listesi

Geliştirmesi durdurulan uygulamalar: MS Paint, IIS 6 Management Compatibilityi IIS Digest Authentication, RSA/AES Encryption for IIS, Screen Saver, SIB, TLS RC4 Ciphers, TPM, Windows Hello.

Tamamen kaldırılacak uygulamalar: 3D Builder, Apn database, EMET, Outlook Express, Reader, Reading List, Syskey exe, TCP Offload Engine, Tile Data Layer, TPM. 

Microsoft tarafından açıklanan listenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme : Microsoft'tan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı ve Paint uygulamasının Windows Store'da kalacağı belirtildi. Windows 10'un baz versiyonunda bulunmayacak MS Paint'i isteyen her kullanıcı, Windows Store'dan bu uygulamayı bilgisayarına indirebilecek.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Çalışanlara Mikro Çipler Takacaklar... DEVAMI

Wisconsin şirketinde çalışanlara mikro çipler takılarak ofis içerisinde bir çok uygulamaya kolay erişimleri sağlanacak.

Yazıya Git

Google Şahsi E-Mail Hesaplarını Taramayı Bırakıyor... DEVAMI

Google artık şahsi e-mail hesaplarını tarayarak edindiği verileri kullanarak reklam verme işlemine son veriyor.

Yazıya Git

Twitter Mesajlarında Emoji Devri... DEVAMI

Twitter doğrudan mesajlara emoji bırakmamızı sağlayan yeni güncellemesini sundu. Kullanımdaki kalp emojisinin yanına 6 yeni seçenek eklendi.