Büyük Kapışma - YouTube Gaming Twitch'e Karşı

İzleyiciler açısından keyifle takip edilen YouTube Gaming Twitch kapışmasında kim daha önde? Farklı türlerde içeriklerin hangi portalda daha çok izleyiciye ulaştığı, kısa süre önce yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Büyük Kapışma - YouTube Gaming Twitch'e Karşı

YouTube Gaming Twitch'e Karşı

Dünyanın canlı yayın konusunda tekeli hale gelmiş Twitch'e rakip olması planlanan YouTube Gaming, 2015 yılının Ağustos ayında kullanıcılara sunulmuştu. 2 Yılı aşan bir süre içerisinde iki program da birçok konuda evrim geçirdi desek yanılmayız. Twitch, yayın yelpazesini genişletebilmek için kullanıcılara farklı kapılar açtı ve sonucunda anime yayınları, canlı tv maratonları, yemek programları gibi farklı kategorilerden tonlarca içerik ile saatlerce yayın imkanı sundu. İçeriklerin yanı sıra, akan konuşma kutusu, yayınlar sırasında oyun satışı gibi özellikler ile kendi ekonomisini de yaratmayı başardı.

Twitch'in sürekli gelişmesine seyirce kalındığı takdirde batacağını bilen YouTube Gaming de kullanıcıların talepleri doğrultusunda birçok yenilik yaptı. YouTube Gaming, arayüzünü daha kullanıcı dostu hale getirmek için çabalamasının yanında "Canlı Show"lar ve "Sponsorluk Özelliği" ile Twitch'e ciddi bir rakip olabileceğini gösterdi.

Rakamlarla YouTube Gaming - Twitch Kapışması

Şu an itibariyle rakamlara bakıldığında YouTube Gaming'in Twitch'e göre biraz geride kaldığı görülmekte. 18 Temmuz'da Beta'sı oynanmaya başlanan Destiny 2'nin izlenme rakamlarına göre yapılan araştırmada Twitch önde görünüyor. Oyuncular tarafından büyük bir heyecanla beklenen Destiny 2 canlı yayınları dünya çapında en çok izlenen AAA oyunlardan sadece birisi. Oyunun Beta'sı açıldıktan sonra en çok izlenmeye sahip Twitch canlı yayını 6986 kişiye ulaşırken bu rakam YouTube Gaming için 390 izleyici ile sınırlı kaldı. Fakat sayılar arasındaki bu uçurum sizi yanıltmasın keza YouTube Gaming'in büyüme hızı Twitch'e göre çok daha yüksek.

Streamlabs tarafından sunulan raporda canlı yayın devlerinin aktif büyüme hızlarına yer verildi. Kasım 2016 ile Mart 2017 ayları arasında %330'luk büyüme gösteren YouTube Gaming'e karşı Twitch, sadece %19'luk bir büyüme kaydedebildi. Bu aralıkta YouTube Live, bünyesine 8331 yayıncı katarken Twitch'in sadece 3363'de kaldığı görüldü. 2011 Yılından beri piyasada olan Twitch'in büyüme hızındaki yavaşlama aslında çok normal fakat kullanıcıların bazı şikayetlerinin, özellikle ödeme anlamında, giderilememesi asıl düşündürücü sorun. Yayıncıların kazandıkları paralara bakıldığında pastanın %95'i hala Twitch'in elinde olmasına karşın, kazanılan para izlenme oranlarına vurulduğunda YouTube Gaming bir adım öne geçmeyi başardı.

Her iki site de birbirlerinden bazı fikirleri çalmaya devam edecekler gibi görünüyor fakat YouTube'un asıl odaklandığı noktanın önceden kaydedilmiş videolar olduğu ve bu konuda açık ara bir numara olduğunu es geçmemek lazım. Canlı video marketinin kralı ise hala Twitch diyebiliriz. Özellikle oyun yayınları, canlı seçim anketleri gibi konularda Twitch tercih edilmekte. Bu rekabetin kazananı ise tartışmasız bir şekilde yayıncılar olmakta.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Google Chrome Adblock, İnternet Reklamlarını Değiştirecek... DEVAMI

Yeterli özen gösterilmeden hazırlanmış internet reklamları; sitelerin yavaşlamasına, cihazların şarjının hızlı bir şekilde bitmesine sebep olmakta. Hatta internetten gelen saldırıların birçoğu bu reklamlar tarafından açılan kapıları kullanmakta.

Yazıya Git

BM'ye "Katil Robot" Uyarısı... DEVAMI

İçerisinde Elon Musk, Mustafa Suleyman gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu 116 uzman BM'ye otonom silahların üretiminin durdurulması için talepte bulundular.

Yazıya Git

Facebook Kan Kaybediyor... DEVAMI

Araştırmalara göre yeni neslin sosyal medya alışkanlıkları değişiyor. Kullanıcılar Facebook'tan uzaklaşırken, Snapchat ve Instagram'a ilgi artıyor.