Elon Musk Geleceğin Tüneli Projesini Başlattı

Los Angeles caddelerinin altında yeni bir ulaşım ağı yaratılmaya başlandı. Elon Musk geleceğin tüneli için ilk etap çalışmalarını son hız yürütmekte.

Elon Musk Geleceğin Tüneli Projesini Başlattı

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu Elon Musk, son attığı tweet ile tünel projesinin ilk ayağını başlattığını açıkladı. Elon Musk, geleceğin tüneli olarak adlandırdığı son projesini Los Angeles sokaklarının altında "Godot" ismini verdiği dev tünel açıcı matkap ile hayata geçirmekte. Şu an yapımı başlanan tünel kesitinin tam olarak hangi caddeler altında yapılacağı açıklanmasa da projenin ana hedefi Los Angeles sokaklarının tamamının altında bir tünel ağı yaratmak olacak.

Geleceğin tüneli projesi için seçilecek şehir çok büyük merak konusu olmuştu. Böyle projelerde çok fazla izin zorunluluğu, evrak işi gibi işleyişi yavaşlatacak engeller olabildiği için 2017 Şubat'ında kazı denemeleri SpaceX şirketinin kendi arsası içerisinde başlamıştı. Tünel projesini hayata geçirecek Boring Company'nin son açıklamasında, Los Angeles Valisi Eric Garcetti'nin konuya çok sıcak baktığı ve projeye gereken izinleri vereceği söylenmekte.

Bu ulaşım ağı için yeni bir taşıt kullanılmayacak. Elektrikli kızaklar üzerinde otomobiller, bisikletler ve yayalar saatte 200 kilometrenin üzerinde bir hız ile taşınabilecekler. Elon Musk geleceğin tünel projesinin tam olarak nasıl çalışacağını, paylaştığı konsept videosunda anlatmakta. Şehir trafiğinde ortalama yarım saatinizi alacak bir yolculuğun, yeni tüneller sayesinde 5 dakikanın altında bir süreye düşebileceği vaat edilmekte.

Elon Musk'ın "Sıkıcı Şirketi"

Tünel projesi için kurulan "Boring Company"nin eğlenceli bir de hikayesi var. "Tunnel Boring" tam olarak tünel açmak anlamına gelmekte. Fakat Boring kelimesinin bir diğer karşılığı da "Sıkıcı" kelimesi. Şirketin kurulumundan önce Elon Musk trafikte uzun süre kaldığı bir günde çok sıkıldığını ve ileride bir tünel şirketi kuracağını, şirket ismi olarak da "Boring Company" yani sıkıcı şirketi kullanacağını twiter'dan paylaşmıştı. Bu kelime oyunun altında bir PR çalışması yattığını umuyoruz, yoksa dahi çocuğumuzun espri anlayışından şüphe edeceğiz.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Whatsapp Business Artık IOS'te... DEVAMI

Uzun zamandır Android cihazlar için hizmet vermekte olan Whatsapp Business, sonunda IOS versiyonu ile karşımızda.

Yazıya Git

2019'da Tanışacağımız 5G'nin Hazırlıkları Devam Ediyor... DEVAMI

Yeni jenerasyon mobil bağlantı sayesinde şu an aklımıza bile gelmeyen bazı veri akışlarının kolayca yapılabileceği iddia ediliyor. 5G Ağ teknolojisi hazırlıkları bu hızda ilerleyebilirse 2019 yılında çok daha hızlı bir ağa kavuşacağımız kesin.

Yazıya Git

Microsoft Github'ı 7.5 Milyar Dolara Satın Aldı... DEVAMI

Google, Apple, Amazon gibi dev şirketlerin de sürekli kullandığı kod havuzu Github, 7.5 milyar dolara Microsoft bünyesine katıldı.