Amerika Uçuşlarında Laptop Yasağı Kalktı

ABD Ulusal Güvenlik tarafından bazı uçuşlarda uygulanan elektronik cihaz yasağı, THY için kaldırıldı.

Amerika Uçuşlarında Laptop Yasağı Kalktı

Amerika Uçuşlarında Laptop Yasağı Kaldırıldı

2017 Mart'ında Amerika uçuşları için güvenlik sebebiyle başlatılan elektronik eşya yasağı, üç büyük hava yolu şirketi için kaldırıldı. Türk Havayolları, Etihad ve Emirates şirketlerinin ABD uçuşlarında yolcular laptop ve benzeri elektronik cihazları kullanabilecekler. Amerika uçuşlarında Laptop yasağı toplamda dokuz hava yolu şirketi için getirilmişti fakat şimdilik sadece üç hava yolu şirketi bu yasaktan kurtulmuş durumda.

Ulusal Güvenlik tarafından kararlaştırılan yasağın elektronik eşya tanımında; telefondan büyük herhangi bir elektronik eşya ibaresi bulunmasından dolayı yolcular sadece laptop değil kamera, tablet ve benzeri cihazları da kullanamamaktaydı. Bu sıkıntının önüne geçmek için THY tarafından uçaklarda bulunan laptopların uçuş süresince kiralanması gibi farklı çözümler denendi fakat yolcu sayısındaki ciddi düşüşün önüne geçilememişti.

Dear Passengers, #WelcomeOnBoard to our US-bound flight. Please fasten your seatbelts and enjoy your own electronic devices. pic.twitter.com/WbcZwNPhrf

— Turkish Airlines (@TurkishAirlines) 4 Temmuz 2017

Yasağın Uygulandığı Hava Limanları

Mart ayında uygulanmaya başlanan, günümüz dijital çağında örneğine rastlanılmamış bu elektronik eşya yasağından etkilenen hava limanları şunlardı ;

  • İstanbul
  • Dubai
  • Doha
  • Kasablanka
  • Riyad, Cidde
  • Kahire
  • Amman
  • Kuveyt

ABD Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, teröristlerin bu cihazları bomba taşımak amacıyla kullandıkları ve alternatif kontrol sistemleri ile bu tehdidin ortadan kaldırılabileceği söylendi. THY ve diğer iki firmanın bu konuda çok özverili çalıştığı, gerekli bütün güvenlik önlemlerini kendi başlarına sağladıkları sonucuna varılarak bu yasakların kaldırılmasına karar verildiği açıklandı.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Elon Musk Geleceğin Tüneli Projesini Başlattı... DEVAMI

Los Angeles caddelerinin altında yeni bir ulaşım ağı yaratılmaya başlandı. Elon Musk geleceğin tüneli için ilk etap çalışmalarını son hız yürütmekte.

Yazıya Git

Uçuşları Ucuzlatmanın Yolu Pilotları Kovmaktan Geçiyor... DEVAMI

Uçak üreticileri şimdiden pilotsuz uçakları test etmeye başladılar. Yapılan ankete katılanların %54'ü pilotsuz uçuşları kabul etmeyeceklerini belirtseler bile, 2050 yılından önce pilot mesleğinin ortadan kalktığına şahit olabiliriz.

Yazıya Git

2019'da Tanışacağımız 5G'nin Hazırlıkları Devam Ediyor... DEVAMI

Yeni jenerasyon mobil bağlantı sayesinde şu an aklımıza bile gelmeyen bazı veri akışlarının kolayca yapılabileceği iddia ediliyor. 5G Ağ teknolojisi hazırlıkları bu hızda ilerleyebilirse 2019 yılında çok daha hızlı bir ağa kavuşacağımız kesin.